Český telemarkový pohár

KDY? sobota a neděle 21. - 22. března 2015

Série závodů pro širokou veřejnost jezdící s volnou patou. Jedním z cílů této telemarkové série je setkávání
všech příznivců volné paty bez ohledu na jejich zdatnost, čemuž bude odpovídat i náročnost jednotlivých závodů.
Bodové ohodnocení umístění je nastaveno tak, že každý má šanci umístit se v celkovém pořadí, které bude vyhlášeno
po skončení posledního závodu. Vítězem by se tak měl stát nejkomplexnější telemarkista!

Součástí akce bude možnost TELEMARKY vyzkoušet i pro úplné začátečníky. Připraveni budou jak specializovaní instruktoři na výuku telemarkové techniky, tak i vybavení na testování jízdy s volnou patou.


 

Jedná se o dva závody, v pořadí o čtvrtý a pátý závod Českého telemarkového poháru 2015.
 • Do těchto závodů se může přihlásit kdokoliv s dostatkem odvahy pustit se z kopce do branek, skočit, projet klopenou zatáčku o 360°a s dostatkem síly na závěrečné ‘‘skejtování“, ale hlavně s dostatečně volnou patou, ta je nezbytná !!!

 • SOBOTA 21.3.2015:
 • hlavním programem dne bude čtvrtý závod ČTP 2015 – Telemark Sprint (2 kola)
 • tato disciplína se skládá ze čtyř povinných částí v jedné jízdě - obří slalom, skok, průjezd klopenkou o 360°a skate do cíle.
 • Po vyhlášení výsledků regenerace formou afterpaty !!!

 • NEDĚLE 22.3.2015:
 • hlavním programem dne bude pátý závod ČTP 2015 – Telecross
 •  tato disciplína bude plná adrenalinu a rychlých zvratů v pořadí, pojedou totiž čtyři závodníci/závodnice v jedné trati, budou společně projíždět brány, klopenky, skoky, terénní nerovnosti, strkat se, předjíždět se.
 • Oba závody budou klasifikovány do ČTP 2015 a také budou započítány do soutěže TELE TEAMů, která je součástí ČTP 2015.
 • Veškeré info ohledně pravidel, bodování + výsledky a fotky z minulých závodů Českého telemarkového poháru najdete na stránkách: http://www.telemark.cz/cesky-telemarkovy-pohar/

Během obou dnů bude k dispozici půjčovna a testcentrum telemarkového vybavení,.Na sjezdovkách mimo závodní časy bude možnost výuky telemarku, jak pro začátečníky, tak pro pokročilé volnopataře.

 

Telemarkové lyžování je základem veškerých forem lyžování, jaké dnes známe – sjezdové a běžecké lyžování a skoků na lyžích. Právě z telemarkového lyžování se dnešní formy lyžování vyvinuly. Pod pojmem telemark si můžeme představit lyžování s volnou patou nebo takzvaný „kandahár“.

Při konáni Světového poháru v telemarkovém lyžování se závodnici mohou účastnit tří oficiálních disciplín: klasika, krátká klasika a paralelní sprint. Každá sportovní disciplína musí splňovat jisté parametry a ani zde tomu není jinak.

V České republice se ročně koná dle sněhových podmínek přibližně 5 závodů typu obří slalom nebo krátká klasika.
 • Klasika (Classic) - tato disciplina je považována za královskou disciplínu. Skládá se z alpské, běžecké a skokanské části. Alpskou část reprezentuje obří slalom s přibližně 70 branami. Běžecký úsek měří mezi 500m a 1000 m po rovině nebo do mírného kopce a má jednu nebo dvě 360 stupňové zatáčky (klopenky). Při běhu je dán časový limit mezi 70s a 200s. V této části musí závodníci projevit zvládnutí bruslařské techniky. Skokanská část ověřuje zvládnutí techniky skoku a dopadu. Skokanské můstky jsou vysoké max. 1,5 m a skoky na nich předvedené jsou přibližně 30 metrů.
 • Krátká klasika (Sprint) - zkrácená verze klasiky složená ze stejných disciplín s rozdílem, že alpská část má 20 - 30 bran a skok je s délkou letu přibližně 25 m. Jezdí se dvoukolově.
 • Paralelní sprint (Sprint Paralel) – jedná se o vyřazovací závod s přibližně 15 brankami, skokem, 360ti stupňovou zatáčkou a společnou běžeckou částí. Jedná se o divácky velmi atraktivní discilnínu, která by měla být začleněna do programu Olympijských her v roce 2022.
 • Obří slalom (Giant Slalom) – klasická disciplína, která se jezdila ve Světovém poháru do roku 2011. Pro závody SP byla nahrazena atraktivnějším paralelním sprintem. Stále je však oficiální disciplínou.
 
Při zmiňovaných soutěžích se nehodnotí jenom výsledný čas a délka skoku, ale také technika. V případě nezdařeného telemarkového oblouku, nedoskočení vyznačené vzdálenosti či špatné techniky dopadu se připočítávají trestné sekundy. Jedná se tedy o velmi komplexní a divácky atraktivní závody.

Neváhejte a přijeďte na jarní lyžovačku, bude na co koukat !
 

Virtuální prohlídka areálu
Váš názor
Relax&Sport karta
Resort card
zobrazit výhody →

Vyplňte Vaše přihlašovací údaje
Přihlašovací jméno (email)Heslo

Newsletter

Přihlašte se k odběru e-mailového zpravodaje
a buďte vždy první, kdo ví o našich slevách a akcích!