Jak se obléct na hory

Inspirujte se tipy od specialistů na outdoorové oblečení vhodné do těch nejdrsnějších podmínek.Jedna dobrá rada na zimu

Možná jste už slyšeli frázi „Pokud je vám zima na ruce a nohy, vezměte si čepici“. Když jsou totiž vaše prsty na rukou a nohou studené, nestačí vždy jen vzít si teplé ponožky a rukavice.

Důvodem studených rukou a nohou může být právě to, že nemáte čepici.

Tělo vždy obětuje teplotu rukou a nohou k udržení optimální teploty v oblasti hlavy. Protože nejdůležitější částí těla k zachování tepelného standardu je hlava.

  • Při 10°C se ztrácí 25 % tělesného tepla skrze hlavu.
  • Při 5°C se ztrácí 50 % tělesného tepla skrze hlavu.
  • Při -10°C se ztrácí 75 % tělesného tepla skrze hlavu.

Čepici lze využít k regulaci tělesné teploty v průběhu venkovních aktivit. Místo toho, abyste zastavili a sundali si střední či svrchní vrstvu, můžete snadno regulovat tělesnou teplotu tím, že si nasadíte či naopak sundáte čepici. Tímto způsobem nebudete muset zastavovat a riskovat, že prostydnete.

Aby čepice optimálně fungovala je důležité, aby byla vyrobena z materiálu, který nezadržuje vlhkost, ale spíše ji odvádí pryč od těla, a udržovala hlavu v suchu.

Všechny čepice Devold jsou pletené nebo háčkované z vlny, která nabízí mnoho výhod a funkcí – nezapáchá, absorbuje vlhkost a do velké míry přitom zachová pocit sucha, aktivně reguluje teplotu těla.

 

Devold tedy jasně doporučuje vzít si čepici vždy, když si jdete užívat outdoorových aktivit!


Na co musíte myslet, když kupujete lyžařské oblečení

Když zkoušíte oblečení, vždy i s vybavením

Zkoušejte kalhoty s nasazenými přeskáčemi a bundu i s rukavicemi a helmou. Mnoho sportovních obchodů vám zapůjčí vybavení k otestování. Pokud ne, měli byste oblečení otestovat hned po tom, co dorazíte domů.

Kryjte se, jak jen je to možné

Bunda a kalhoty musí skvěle krýt – hlavně, když se hýbete! Drobné škvírky mohou způsobit, že můžete rychle prochladnout i v pohodovém zimním dnu. Rozšířená záda, extra dlouhé rukávy, vysoký límec a kapuce kompatibilní s lyžařskou helmou. Kapuce by měla být navíc střižena tak, abyste měli co nejširší výhled.

Pečlivě promyšlené odvětrávání

Možnost dobrého odvětrání je vždy velké plus. Je ale třeba dát si pozor, kde se ventilační otvory v oděvech nachází. Vyzkoušejte si, zda se zipy ventilačních otvorů dobře otevírají, a to i v rukavicích. To se při -20°C opravdu hodí.

Zastavte sníh

Lyžařská bunda musí mít pás, který brání sněhu dostat se dovnitř a zároveň poskytuje izolaci, když lyžujete v nakypřeném sněhu. Některé bundy a kalhoty mohou být spojeny dohromady právě zipem na sněhovém pásu.

Seznamte se s kapsami

Rozšířená kapsa na lyžařské brýle, lavinový vyhledávač apod. jsou vždy velmi užitečné. Je více než vhodné si zkontrolovat, zda kapsy nepřekáží v pohybu, pokud je naplníte. Praktická je samostatná kapsa na skipas.

Životnost výrobku

Prohlédněte si detaily, které dělají výrobky odolné. Například nohavice vyztužené na vnitřní straně spodní části před proříznutím látky hranou lyže.


Vrstvěte – čím víc, tím líp

Mnoho lidí si stále klade jednu otázku. Jak v zimě zkombinovat oblečení tak, abych z něj vytěžil maximum komfortu – tedy teplo v chladu, sucho ve vlhku a volnost pohybu při zimních aktivitách? Odpověď je v podstatě jednoduchá – vrstvěte.

První vrstva

Základní vrstva by měla být tenká a měla by obepínat vaše tělo, to zajišťuje rychlý odvod potu od těla do vrstvy druhé. Vlna je pro první vrstvu bezesporu ta nejlepší volba, protože její skvělé vlastnosti Vás udrží stále v teple, i když se zpotíte nebo zmoknete.

Pro méně chladné počasí je ideální první vrstvou Devold Breeze. Je to ultralehké triko, ale těží z výhod vlny. Pro větší zátěž a potivé sporty se hodí nejvíce Energy a Woolmesh, kde je určitý podíl vlněné síťoviny, která rychleji odvádí vlhkost od těla. Pokud potřebujete opravdu zahřát, je nejlepší volbou Devold Expedition, upletený ze dvou vrstev merino vlny. Expedition je určený do extrémně nízkých teplot s komfortem až do -50°C při vhodném vrstvení oděvů.

Samozřejmě je možné jednotlivé oděvy základní vrstvy kombinovat, například ti úplně zimomřivý si pod Expedition oblékají ještě Breeze. Zároveň těžší vlněné termoprádlo lze použít jako druhou vrstvu.

Střední vrstva

Tato vrstva má dvě základní funkce. Udržet vaše tělo v teple a odvádět přebytečné teplo od těla. Střední vrstva by měla být trochu volnější než vrstva první, protože je velmi důležité, aby udržovala meziprostor mezi vrstvou první a třetí.

Volnější střih střední vrstvy zajišťuje lepší odvod vlhkosti (tepla) díky cirkulaci vzduchu. Je to střední vrstva, kde si můžete zvolit počet vrstev v závislosti na teplotě venkovního počasí. Několik tenčích vrstev rozhodně funguje lépe než jedna vrstva silná.

Vhodnou druhou vrstvou pro aktivní pohyb je Devold Polar. Univerzální a teplou variantou vlněné mikiny je Devold Thermo. A pokud opravdu trpíte zimou, neváhejte sáhnout po klasických svetrech. Devold Nansen či Amundsen může sloužit i jako náhrada citlivého péřového zateplení.

 Třetí vrstva

Třetí vrstva je často označována jako vrstva ochranná. Musí vás ochránit před deštivým a větrným počasím, ale zároveň odvádět vlhkost od těla. Vybírejte z prodyšných materiálů, které jsou odolné proti vodě a mají dostatečné ventilační schopnosti. Dobré svrchní oblečení má membránu, díky které je odvedena vlhkost ven na povrch. Jedna z nejlepších membrán současnosti je Dermizax NX s neuvěřitelnými parametry prodyšnosti a výbornou strečovostí. Dobrým příkladem je bunda Bergans Storen nebo Myrkdalen.


Jak si vybrat péřovou bundu?

Designéři outdoorového oblečení se snaží dosáhnout izolace, která je schopna vzdorovat nejextrémnějším výkyvům počasí. K dosažení tohoto cíle napomáhá vývoj nových syntetických materiálů, případně kombinace materiálů umělých a tradičních, přírodních.

Příkladem takové kombinace jsou bundy, kabáty a kalhoty s péřovou izolací. Při výběru bychom měli vědět o hlavních parametrech péřového oblečení a vybírat nejen podle ceny, ale také podle účelu, pro který bude péřové oblečení sloužit. Péřové outdoorové oblečení je kategorie sama pro sebe se samostatným okruhem technických termínů. Které z nich by nás měly zajímat?

Vyžadujte:

  • Výrobek s péřovou izolací vyrobenou za použití husího peří s obsahem 90/10 (90 % peří, maximálně 10 % jiných elementů), nebo ještě lépe 95/05.
  • Izolační komory výrobku by měly být vyrobeny technologií Box construction.
  • Schopnost obnovení původního objemu po stlačení izolační náplně by měla být nejméně 700 oz/cuin (kubických palců na unci), čím vyšší číslo, tím lépe.
  • Vrchní vrstva péřového výrobku by měla být vyrobena z lehkého polyamidu s odolností proti vodnímu sloupci kolem 20 m a odolnosti proti větru 5-6 Pa m2/W.

Oblečení z www.norskamoda.cz najdete také v našem obchodu a Infocentru na chatě Marcelka

  • Kari Traa - tašky, mikiny, svetry, lehké bundy, legíny, termoprádlo, trička a doplňky (rukavice, čepice, čelenky, nákrčníky, ponožky)
  • Devold - trička, mikiny, termoprádlo, doplňky (čepice, ponožky)
  • Dale - norské svetry

Sortiment obměňujeme dle aktuální sezóny. 


 

 

Vyhrajte outdoorové oblečení z obchodu www.norskamoda.cz v rámci naší fotosoutěže Stezky v oblacích. 

Pošlete nám fotku a získejte stylové a vysoce kvalitní norské kousky!

Soutěž končí 30.4.2017

 

Více o fotosoutěži


Partneři resortu

NUTS Evropská unie Czech Tourism Innogy Frekvence 1 Kofola Salomon IMOS Birell Bruno Family Park Barth Vista City Hotel