Naučná stezka

Stezka v oblacích nabízí nejen nádherné výhledy, ale návštěvníky zároveň vzdělává a baví.


Na naučné stezce si přečtete například o těchto tématech:

  • Kde se tu vzal slon s mamutem

Možná jste si všimli, že v okolí Králického Sněžníku se hojně užívá symbol slůněte a v Relax a sport resortu Dolní Morava se využívá tématika mamuta. Kde se však tyto exotické či pradávné symboly ve zdejším kraji vzaly? Co se týká symbolu slůněte, který se používá jako nepsaný symbol Králického Sněžníku, tak ten má původ v sošce slůněte, nacházející se kousek pod vrcholem Králického Sněžníku u základů bývalé horské chaty. Ale kdo sem tu sošku umístil?

  • Jak to bylo s lyžováním na Dolní Moravě

Počátky lyžování na Králickém Sněžníku sahají až ke konci 19. století, kdy ve Starém Městě pod Sněžníkem vznikl jeden z prvních lyžařských kroužků na Moravě a zdejší lyžaři začali sjíždět i svahy Králického Sněžníku a pořádali se i první lyžařské kurzy. Mezi propagátory lyžování ve zdejší oblasti se stal zubní lékař ze Šumperka Oskar Gutwinski. Ten zpočátku propagoval tzv. Lilienfeldskou (alpskou) techniku lyžování, která spočívala v jízdě pouze s jednou dlouhou holí, která sloužila k odrážení, zatáčení a při prudkých sjezdech si na ni lyžař obkročmo sedl a tím brzdil.

  • Nejmenší pohoří

Pohoří, kde se právě nacházíte, se jmenuje podle své nejvyšší hory Králický Sněžník. Jedná se o samostatný celek spadající pod Jesenickou geomorfologickou oblast, které se zkráceně říká Jeseníky nebo také Východní Sudety.

  • Střecha Evropy

Pohoří Králického Sněžníku se říká také "Střecha Evropy". Není to proto, že by se jednalo o nejvyšší pohoří v Evropě, ale proto, že se zde stýkají tři úmoří, tedy že z jednoho místa odtékají vody do tří moří – Severního, Černého a Baltského.

  • První lanovka

V roce 2010 bylo zdejší lyžařské středisko modernizováno a byly tu vystavěny dvě nové sedačkové lanové dráhy. Jednou z nich nazvanou Sněžník jste možná ke stezce dorazili, takže o nich něco málo víte. Určitě však nevíte, že první lanovky na Králickém Sněžníku byly vystavěny již v roce 1937. Tyto lanovky sloužily pro dopravu materiálu na stavbu opevnění, jež bylo budováno v souvislosti s událostmi II. Světové války na obranu před Německem, které zasahovalo dříve až po Ostravu.

Dalších sedm témat nebudeme prozrazovat, dozvíte se je sami při procházce po Stezce v oblacích.

DSC_0109


Partneři resortu

NUTS Evropská unie Czech Tourism Innogy Frekvence 1 Kofola Salomon IMOS Birell Bruno Family Park Barth Vista City Hotel