Eshop

Tipy na výlety

Králický Sněžník 1 424 m n. m. – 8 až 11 km pěšky

Je to  nejvyšší vrchol v okolí. Můžete se na něj vydat pěšky přímo z Dolní Moravy. Po cestě je také možné navštívit chatu Slaměnku, ke které vede lanovka. Je možné s ní vyjet jak nahoru, tak dolů, tímto si cestu zkrátíte. Název Králický Sněžník naznačuje dvě skutečnosti, že toto třetí nejvyšší pohoří u nás leží nedaleko města Králíky. Na jeho vrcholu se dlouhou dobu drží sněhová pokrývka. Až 8 měsíců v roce. Území o rozloze 1 695 hektarů bylo vyhlášeno národní přírodní rezervací v roce 1990, později v rámci programu NATURA 2000 ptačí oblastí a část Králického Sněžníku byla označena rovněž za evropsky významnou lokalitu.

Přečtěte si o tom, jak se Slon dostal na Králický Sněžník.

Králická pevnostní oblast – 5 až 10 km autem nebo pěšky

Pevnostní pásmo mezi kótou Maliník a Zemskou bránou. Dnes je již zahrnuto do projektu Králické pevnostní oblasti (KPO) a leží v Pardubickém kraji. Tvořilo jeden z nejsilněji opevněných úseků hranic Republiky československé před II. světovou válkou. KPO je prostorem s nejvyšší koncen-trací pozůstatků čs. pevnostního systému z let 1935–1938. Seznamte se s jeho zajímavou historií, navštivte zdejší muzea a památníky, putujte krásnou přírodou.

Pivovarské muzeum HOLBA „ryzí pivo z hor“ – 16 km autem

Expozice se nachází v Hanušovicích a mapuje historii pivovarnictví od jeho počátků až po současnost. Najdete zde právovárečné listy na pergamenu i staré řemeslné nástroje, ale také suroviny, bez kterých by pivo nikdy nevzniklo. Příjemné je i to, že tady můžete zlatý mok také ochutnat. Pod muzeem je totiž umístěna stylová restaurace, kde v příjemné atmosféře u krbu a uprostřed trámoví můžete vychutnávat lahodné doušky ryzího piva z hor.

Rozhledna Klepý – 7 km pěšky

Vyhlídková a protipožární věž na česko-polské hranici na vrcholu Klepý postavená v roce 2009. Krásné výhledy do okolní krajiny.

Poutní místo „Hora Matky Boží“ – 6 km autem

Je dlouhou dobu cílem mnoha poutníků, kteří chtějí posílit svou víru hlubším setkáním s Bohem i Ježíšovou Matkou Marií. Bohoslužby na této mariánské hoře mají uvádět každého člověka k usebrání a obnově jeho života. Nachází se v Dolní Hedeči. Místo nabízí krásné výhledy do okolí. Prohlídka areálu je možná i s průvodcem. Délka je cca 45 min.

Pramen řeky Moravy – 8 až 11 km pěšky

Řeka Morava začíná pramenit pod vrcholem Králického Sněžníku. Je velmi často považována za tepnu Moravy. Je přitom zajímavé, že na historickém území Moravy nezačíná ani nekončí. Řeka pramení v severovýchodním cípu Čech pod vrcholkem Králického Sněžníku. Odtud protéká napříč severní, střední a jižní Moravou a poté splývá až na slovenském území pod Děvínem s vodami Dunaje. K nejzajímavějším místům při řece Moravě patří její pramenná oblast, pohoří Králický Sněžník, náležející z větší části ještě do tohoto regionu. Říká se, že Morava tu má tolik pramenů, kolik je v roce dnů.

Vodní elektrárna Dlouhé Stráně – 34 km autem

Vodní elektrárna se nachází u obce Loučná nad Desnou. Elektrárna má tři „nej“. Největší reverzní vodní turbínu v Evropě - 325 MW, dalé elektrárnu s největším spádem v České republice - 510,7 m a největší instalovaný výkon v ČR - 2× 325 MW. Vodní elektrárma Dlouhé Stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky. Od roku 2010 je horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně přístupná šesti-sedačkovou lanovkou. Lanovka Vás doveze k horní nádrži na 4,5 km trasu, kterou můžete absolvovat pěšky, na kole nebo využít minibusu, který na této trase pendluje.

Termální lázně Velké Losiny – 34 km autem

Termální lázně patří mezi nejstarší a nejznámější moravské lázně s mnohaletou tradicí. Nachází se zde léčivé termální prameny, které mají blahodárné účinky na pohybový aparát, nervovou soustavu a kožní nemoci. Teplota pramenů se pohybuje okolo 36°C a losinská balneoterapie je využívá k léčebným koupelím a k zásobování vnitřního i venkovního bazénu. Návštěva je vhodným tipem pro rodinný výlet.

Ruční papírna Velké Losiny – 34 km autem

Národní kulturní památka Ruční papírna Velké Losiny je od pradávna lákavým cílem mnoha návštěvníků. Kromě prezentace tradiční manufakturní výroby papíru a pestré škály originálních výrobků jim rovněž nabízí již více než dvě desetiletí ojedinělý pohled do několikasetleté historie řemesla v expozicích zdejšího Muzea papíru.
Specializované Muzeum papíru je součástí velkolosinské Ruční papírny od roku 1987. V jeho stálých expozicích se návštěvníci mohou seznámit především s historickým vývojem a tradicemi starého papírnického řemesla a s počátky moderní průmyslové papírenské výroby v českých zemích. Se svým oborovým zaměřením na dějiny manufakturní papírenské výroby je jediným svého druhu v České republice.Spojení stěžejních funkčních a významových prvků papírny – klasické manufakturní výroby papíru a muzejní prezentace – v jeden kompaktní celek vytváří atraktivní podobu živého muzea, která se těší velkému zájmu návštěvníků.

Přehrada Pastviny – 23 km autem

Přehradní nádrž Pastviny byla vybudována na horním toku Divoké Orlice v letech 1933–1938. Přehradní jezero je asi 7 km dlouhé a jeho plocha je 110 ha. Přehradní hráz s hydroelektrárnou má výšku 43 m a délku 193 m. Z hráze je krásný pohled na vyrovnávací nádrž Nekoř a na přehradní vodní plochu. Přes přehradu vede silnice Vamberk - Králíky.  V létě přehradu využívají milovníci koupání, vodního lyžování, potápění a rybaření. Okolí Pastvinské přehrady poskytuje mnoho příležitostí pro turistiku a cykloturistiku. V zimě jsou zde upravované běžecké tratě.

Balneopark Priessnitzových lázní Jeseník – 40 km autem

Park koncipován jako „vodní zahrada“, kterou prochází potok s vybudovanou soustavou zastavení sloužících k hydroterapii a relaxaci. Odpočinout si a nabrat nové síly zde mohou nejen klienti Priessnitzových léčebných lázní, ale i široká veřejnost. Svým pojetím navazuje na tradiční vodoléčebnou metodu Vincenze Priessnitze. Studenou vodou, sluncem, pohybem a úpravou životosprávy vracíme lidem zdraví i dnes.

Městské koupaliště Žamberk – 30 km autem

Městské koupaliště v Žamberku bylo vybudováno v roce 1994 a je součástí sportovního areálu Pod Černým lesem. Kapacita koupaliště je cca 1000 návštěvníků. Mezi vybavením koupaliště naleznete například plavecký bazén s dětským  brouzdalištěm, skluzavka, 3 tobogány  (79 m,  83 m a kamikadze), dětské pískoviště, Whirpool, plážový volejbal, street ball, soc. zařízení, bufet, restaurace a mnoho dalšího.

Originální „Lesní Bar“ Lipová Lázně – 40 km autem

Bar uprostřed lesa, pivo se chladí v potoce, sušenky a občas tu voní i svařák. Nikdo tu nehlídá, nikdo neinkasuje. Platí se do pokladničky. To není halucinace vyčerpaného tuláka, ale realita v Rychlebských horách. Právě tady, pár set metrů pod horou Smrk, se skrývá originální Lesní bar.  Hospoda, která nemá obdoby. Jak stoupá metr po metru do prudkého kopce, jeho tmavě zelený svetr bledne pod vysráženým potem. V obličeji však nemá ani náznak únavy, spíš naopak. Tak tohle je ten dobrodinec z Jeseníků. Václav Pavlíček, revírník, který nepřestal věřit v poctivost lidí.
Už třetím rokem provozuje v lese nad Horní Lipovou samoobslužný bar, kde si každý může dát cokoli, ale zaplatit nemusí vůbec nic. Přesto podnik dosud nezkrachoval. Peníze tu možná nechají i ti, kdo by to do sebe neřekli. Nemohou jinak. Taková hospoda totiž nemá obdoby.

Fauna park Lipová lázně – 40 km autem

Jsme malá zahrada se soukromým chovem zvířat, přístupná pro návštěvníky všeho věku a zájmových skupin. Vzhledem ke stoupající návštěvnosti jsme se rozhodli zlepšit podmínky  pro chovaná zvířata a zkulturnění zahrady pro návštěvníky. Zkrátka chceme vytvořit co nejoptimálnější podmínky pro sbližování a kontakt člověka s přírodou. V prvním roce naší existence máme v plánu dostavbu několika ubykací a rozšíření chovu o nové druhy, další parkové úpravy spojené s opravou chodníků, která bude vyhovovat návštěvníkům v kočárcích, starším lidem a tělesně postiženým. Více na www.faunapark-ops.cz

Jeskyně Na Pomezí – 45 km autem

Jeskyně Na Pomezí jsou největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence. Vyznačují se úzkými, místy vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Pro tyto jeskyně jsou typické nátekové útvary vytvářející kaskády a mohutné členité krápníky.
Celková délka jeskynního systému je asi 1700 metrů, délka turistické trasy činí 390 m s dobou prohlídky 45 minut. Průměrná teplota v jeskyních je 7,7 °C, vlhkost ovzduší 99 %. Od roku 1958 jsou jeskyně a jejich okolí zařazeny mezi chráněná území (dnes národní přírodní památka). Z Lázní Lipová pojedete směr na Žulovou.

Zemská brána (přírodní rezervace) – 25 km autem

Přírodní rezervace Zemská brána se nachází v Orlických horách na toku řeky Divoké Orlice na území od hranic s Polskem po Klášterec nad Orlicí. Rezervace byla vyhlášena v roce 1987 a její celková rozloha čítá 88,2 ha, nachází se v nadmořské výšce 570 až 650 m n. m. Předmětem ochrany je především balvanité řečiště Divoké Orlice, která v těchto místech prorazila hřeben Orlických hor a vytvořila hluboce zařízlé údolí nazvané Zemská brána. Na strmých svazích říčního údolí se zde nacházejí zajímavé a horolezecky využívané skalní útvary.

Zámek Potštejn – 46 km autem

Zámek byl postaven hrabětem Janem Ludvíkem Harbuval Chamaré v roce 1749, je ideálním místem pro malé i velké, pro jednotlivce i skupiny, pro ty co hledají historii a kulturu, ale i pro ty, kteří chtějí prožít něco opravdu nevšedního. Nově zrekonstruovaný zámek Potštejn nabízí mnoho zajímavých atrakcí a kulturních zážitků jako např. klasické prohlídky zámeckých interiérů, Bubákov, Pohádkov, zábavné prohlídky v barokních kostýmech, noční prohlídky, zámeckou cukrárnu, ubytování na zámku, zámecký park, svatební obřady na zámku a mnoho dalšího. Tento rok jsme pro Vás připravili skoro 30 zajímavých akcí.

Hrad Litice nad Orlicí – 41 km autem

Hrad se nachází na výrazném vrchu obtékaném řekou Orlicí, osm kilometrů západně od Žamberka. Založili jej na konci 13. století Drslavici, první připomínka se váže k roku 1304. V roce 1371 bylo panství s hradem majetkem pánů z Kunštátu, z něhož pocházel také český král Jiří z Poděbrad, který nechal mezi roky 1450–1468 významně rozšířit opevnění hradu. V následujících obdobích se již význam Litic snižuje. Nedaleký Potštejn považoval Vilém z Pernštejna za bezpečnější a po polovině 16. století již dávali další majitelé Litic, páni z Bubna, přednost svým zámkům v Doudlebech a Žamberku. V roce 1657 se hrad uvádí již jako polorozbořený a v tomto stavu zůstal do konce 19. století, kdy započal Oskar Parish s prvními opravami hradu, které s různě dlouhými přestávkami trvají dodnes. V hradním paláci si mohou návštěvníci Litic prohlédnout rovněž archeologické nálezy z 15. až 17. století.

Muzeum řemesel Letohrad – 31 km autem

Muzeum řemesel bylo otevřeno 18. května 2000. Je umístěno v památkově chráněném areálu Nového dvora z roku 1750. Plochou 1650 m² je největším muzeem svého druhu v ČR. Zahrnuje více než 50 ucelených ex­pozic řemesel a živností z období 1840–1930. Kromě relativně známých profesí, jako je truhlář či řezbář, prezentuje i práci kovotlačitele, koláře, bednáře, šindeláře a mnoha dalších. Mezi nejzajímavější exponáty patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel, mechanické dílny, pilnice se třemi funkčními katry a 100 let stará školní třída s ukázkami národních krojů. V expozici vozovny je  možné si prohlédnout nejrůznější historická vozidla. Po prohlídce muzea můžou návštěvníci poobědvat ve stylové Restauraci Nový dvůr, která je umístěna ve stejné budově s muzeem.

Zámek v Častolovice a zámecký park – 55 km autem

Dějiny zámku Častolovice sahají až do 13. století, kdy v údolí na soutoku řeky Bělé a Kněžny stála vodní tvrz. Ta byla vybudována na mohutných dřevěných pilotech uprostřed vodní hladiny. Na renesanční zámek byl přebudován na přelomu 16. a 17. století. Kromě hospodářského dvora, pivovaru, pálenky a prádelny, byly součástí areálu ještě sádky, rybárna a mlýn s více jak 1 km dlouhým náhonem. V roce 1694 zakoupili Častolovice Šternberkové jako své hlavní sídlo. Až do 20. století pak zámek procházel množstvím slohových přestaveb. Po roce 1948 zámek přešel do majetku státu, který v jeho větší části zbudoval internátní školu. Tím došlo k devastaci a mnohým nevhodným stavebním úpravám. V roce 1992, kdy byl zámek v restituci vrácen paní Dianě Phipps Sternbergové, která se jako jediná z původních obyvatel zámku dožila návratu, začal zámek opět ožívat.

Rejvíz a mechové jezírko – 54 km autem

Rejvíz představuje největší komplex vrchovištního rašeliniště, rašelinných lesů a rašelinných luk na severní Moravě a ve Slezsku. Nachází se nedaleko horské osady Rejvíz v první zóně chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Asi nejzajímavější částí Rejvízu je Velké mechové jezírko, ke kterému vede naučná stezka. Rejvíz je chráněn jako národní přírodní rezervace a zároveň představuje jádrové území Evropsky významné lokality Rejvíz.

Výlety do Polska

Zlatý důl / Zloty Stok – 47 km autem

V dávném zlatém dole působí Podzemní muzeum těžby a hutnictví zlata. První zmínky o těžbě zlata se objevují již ve 13. století. Zlatá ložiska se vyčerpala v 19. století, avšak ještě v roce 1962 bylo naposledy vytěženo 30 kg zlata. Pro turisty jsou zpřístupněny dva dávné doly. V dole „Czarna“ je turistická trať, vedená ručně tesanými chodbami. Podzemní vodopád (výška 8 m) je turistickou atrakcí dolu „Gertruda”. Zajímavá jsou též dávná hornická nářadí. Na speciálních akcích se turistům nabízí rýžování zlata a ražení mincí.

Kudowa Zdrój – 69 km autem

Srdcem městečka Kudowy je Lázeňský par (Park Zdrojowy), který se nachází přímo na úpatí Góry Parkowej. Park byl založen v 17. století jako park anglického typu v nadmořské výšce 390–400 m n. m. Městečko Kudowa Zdrój se nachází na rozhraní Stolových a Orlických hor. Podstatou léčby ve zdejších lázních je využití místních minerálních vod, které slouží pitným kúrám a koupelím.

Klodzko – 47 km autem

Hlavní město historického stejnojmenného hrabství, 30500 obyvatel. Nejvýznamnější město Euroregionu Glacensis. Ve městě je řada historických památek jako např. gotický most nad říčním kanalém Mlynówka, Kladská pevnost, podzemní chodby pod Starým Městem, Kostel Nanebevzetí P. Marie, Františkánský kostel s klášterem, muzeum země Kladské atd. Historie: Kladsko je nejstarší osadou Země Kladské. Podle Kosmovy kroniky české se tu již v roce 981 nacházel hrad při stezce z Čech do Polska. Osada v podhradí se rychle rozvíjela. Ve druhé pol. 13. století bylo Kladsko držitelem městských práv. Důležitou událostí bylo vyhlášení Země Kladské hrabstvím za českého krála Jiřího z Poděbrad v r. 1459. V 16,stol. se město stavá majetkem dynastie Habsburků. V polovině 18. stol. přestává být Země Kladská součástí Rakouského císařství a stává se součástí Pruska. Po II.svět. válce součástí Polska.

Wroclaw (Vratislav) – 133 km autem

Centrem Starého Města je náměstí, založené v 13. stol., obklopené domy. Radnice v gotickém slohu vznikla v letech 1327-1504. V jejích interiérech se nachází městské historické muzeum. Budova univerzity je největší barokní stavbou ve městě. Návštěvníkům je zpřístupněna Leopoldinská aula z 1. poloviny 17. stol. – největší světský interiér ve Vratislavi. Nejstarší částí města je Tumský ostrov. Dnes je tady soubor sakrálních budov s gotickou katedrálou sv. Jana Křtitele z 13.–16. stol. (vyhlídková terasa na věži). Velkou zajímavostí je monumentální malba Raclawické panoramy (120×15 m). Cennou památkou je nejstarší kostel sv. Jiljí, románský z 1. poloviny 12. stol., s klenbou klenutou na jeden sloup. Pozornost si zasluhuje Lidová hala z r. 1913 – první na světě modernistická budova ze železobetonu. Pokračují snahy o zapsání objektu do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Partneři resortu

Evropská unie Kooperativa Mapy.cz Amundi.cz